Transmission & Distribution Committee
Power Quality Subcommittee
Tuesday, January 10, 2023
Meeting Name | Chair | Start Time | End Time | Meeting Room |
Power Quality Data Analytics WG (P3139) | Tom Cooke | 9:00 AM | 10:00 AM | Grand Ballroom 2 |
Voltage Quality WG (IEEE Std 1250) | Nick Zagrodnik | 10:00 AM | 11:00 AM | Grand Ballroom 2 |
Voltage Sag Indices TF (IEEE Std 1564) | Francisc Zavoda | 1:00 PM | 2:00 PM | Grand Ballroom 2 |
Transfer of Power Quality Data TF (IEEE Std 1159.3) | Dan Sabin | 2:00 PM | 3:00 PM | Grand Ballroom 2 |
Monitoring Electric Power Quality WG (IEEE Std 1159) | Joseph Grappe | 3:00 PM | 4:00 PM | Grand Ballroom 2 |
Monitoring Flicker TF (IEEE Std 1453) | Harish Sharma | 4:00 PM | 5:00 PM | Grand Ballroom 2 |
Wednesday, January 11, 2023
Meeting Name Chair Start Time End Time Meeting Room Harmonics WG (IEEE Std 519)/(519.1) David Zech 8:00 AM 10:00 AM Grand Ballroom 2 Voltage Unbalance (P2844) Chris Mullins 10:00 AM 11:00 AM Grand Ballroom 2 Power Quality Solutions Working Group WG (IEEE Std 1409) Dan Sabin 1:00 PM 2:00 PM Grand Ballroom 2 Power Quality Standards Coordinating Subcommittee 22 Bill Howe 2:00 PM 3:30 PM Grand Ballroom 2 Power Quality Subcommittee Kevin Kittredge 3:30 PM 5:30 PM Grand Ballroom 2
Transmission Subcommittee
Tuesday, January 10, 2023
Meeting Name | Chair | Start Time | End Time | Meeting Room |
Reliability Impacts of Inverter-Based Resources WG | Chris Postma | 8:00 AM | 9:30 AM | Grand Ballroom 1 |
Generation and Energy Storage Integration WG | Rahul Anilkumar | 9:30 AM | 11:00 AM | Grand Ballroom 1 |
Voltage Optimization WG | Alberto Del Rosso | 11:00 AM | 12:30 PM | Grand Ballroom 1 |
Switching WG | Fengyu Wang | 1:30 PM | 3:00 PM | Grand Ballroom 1 |
Transmission Subcommittee | Manuel Avendaño | 3:00 PM | 5:00 PM | Grand Ballroom 1 |
Overhead Lines Subcommittee
Monday, January 9, 2023
Meeting Name Chair Start Time End Time Meeting Room OHL SC/WG/TF Introduction Rob Schaerer 8:00 AM 8:30 AM Mathews Std 1283 TF – Guide for Determining the Effects of High-Temperature Operation on Conductors, Connectors, and Accessories Gary Sibilant 8:30 AM 9:30 AM Mathews Std C135.80 TF – Standard for Fasteners for Overhead Line Construction Paul Mostella 8:30 AM 9:30 AM Hart Std 524 TF – Guide to the Installation of TL Conductors Yair Berenstein 9:30 AM 10:30 AM Mathews HVDC Lines WG Gary Sibilant 10:30 AM 12:00 PM Mathews Design and Construction WG Bob Millies 1:00 PM 3:00 PM Grand Ballroom 8 Conductors and Accessories WG Nancy Fulk 3:00 PM 5:00 PM Grand Ballroom 8
Tuesday, January 10, 2023
Meeting Name Chair Start Time End Time Meeting Room Std 1724 TF – Guide for the Preparation of a T-Line Design Criteria Document Nancy Fulk 8:00 AM 9:00 AM Grand Ballroom 8 Std C135.90 TF – Standard for Pole Line Hardware for OHL Construction Teja Rao 8:00 AM 9:00 AM Hart Std 1829 TF – Guide for Conducting Corona Tests on Hardware for OHL Steve Bell 9:00 AM 10:00 AM Grand Ballroom 8 Std C135.100 TF – Standard for Line Hardware for OHL Construction Jennifer Havel 9:00 AM 10:00 AM Hart Lightning Performance of OH Lines WG Emanuel Petrache 10:00 AM 12:00 PM Grand Ballroom 8 Corrosion Management WG Jeff Butler 11:00 AM 12:00 PM Hart Structural Materials and Hardware WG Jennifer Havel 1:00 PM 2:30 PM Grand Ballroom 8 NEMA Insulators Jonathan Stewart 1:00 PM 5:00 PM Hart Management of Existing Lines WG Andy Stewart 2:30 PM 4:00 PM Grand Ballroom 8 Changes to the NESC WG Otto Lynch 4:00 PM 5:00 PM Grand Ballroom 8
Wednesday, January 11, 2023
Meeting Name Chair Start Time End Time Meeting Room Std P2954 TF – Recommended Practice OH T-Line Design Rob Schaerer 8:00 AM 9:00 AM Hart Std 738 TF – Std for Calculating Current-Temperature Relationship of Conductors Cody Davis/Paula Traynor 9:00 AM 10:00 AM Grand Ballroom 8 Std 1808 TF – Guide for Collecting and Managing Transmission Line Inspection and Maintenance Data Andy Stewart 9:00 AM 10:00 AM Hart Std 751 TF – Guide for Wood Structures Used for Overhead TLs Brian Reynolds 10:00 AM 11:00 AM Hart Corona and Field Effects WG Rob Schaerer 10:00 AM 11:30 AM Grand Ballroom 8 OHL Adcom/Lunch (Invite Only) Rob Schaerer 11:30 AM 1:00 PM Grand Ballroom 8 OHL Subcommittee Rob Schaerer 1:00 PM 2:00 PM Grand Ballroom 8 Joint OHL/ESMOL Session Rob Schaerer 2:00 PM 4:00 PM Grand Ballroom 8 Std 691 TF – Guide for Transmission Structure Foundation Design and Testing Bob Millies 4:00 PM 5:00 PM Grand Ballroom 8 Std 1368 TF – Guide for Aeolian Vibration Field Measurement Isaac Bohleken 4:00 PM 5:00 PM Hart
Thursday, January 12, 2023
Meeting Name Chair Start Time End Time Meeting Room Std 3132 TF – Guide for Spacers and Spacer-Dampers on Bundled Conductors Nancy Fulk 8:00 AM 10:00 AM Hart Std 977 TF – Guide to Installation of Foundations Brian Reynolds 8:00 AM 9:00 AM Grand Ballroom 8 Std 1227 TF – Guide for Measuring DC E-Field & Ion Related Quantities Ben Cotts 9:00 AM 9:30 AM Grand Ballroom 8 Std 987 TF – Polymer Insulator Application Guide Tim Van Remmen 9:30 AM 10:00 AM Grand Ballroom 8 Insulator Performance and Application WG Al Bernstorf 10:00 AM 11:30 AM Grand Ballroom 8 ANSI Insulators WG Jonathan Stewart 1:00 PM 4:00 PM Hart
Distribution Subcommittee
Monday, January 9, 2023
Meeting Name | Chair | Start Time | End Time | Meeting Room |
Smart Distribution Working Group | Sal Martino | 8:00 AM | 10:00 AM | River Terrace 2 |
Volt VAR Optimization Working Group | Mike Simms | 10:00 AM | 12:00 PM | River Terrace 2 |
DMS Advanced Applications Working Group | Mike Simms | 1:00 PM | 3:00 PM | River Terrace 2 |
Stray and Contact Voltage Working Group | Matt Norwalk | 3:00 PM | 5:00 PM | River Terrace 2 |
Tuesday, January 10, 2023
Meeting Name | Chair | Start Time | End Time | Meeting Room |
Distribution Reliability Working Group – Part I | Sal Martino | 8:00 AM | 10:00 AM | River Terrace 2 |
Distribution Reliability Working Group – Part II | Sal Martino | 10:00 AM | 12:00 PM | River Terrace 2 |
Distribution Resiliency Working Group | Gary Huffman | 1:00 PM | 3:00 PM | River Terrace 2 |
Switching and Overcurrent Protection Working Group | Clay Stocklin | 3:00 PM | 5:00 PM | River Terrace 2 |
Wednesday, January 11, 2023
Meeting Name | Chair | Start Time | End Time | Meeting Room |
Distributed Resources Integration Working Group | Ben York | 8:00 AM | 10:00 AM | River Terrace 2 |
Distribution Subcommittee | Sal Martino | 10:00 AM | 12:00 PM | River Terrace 2 |
Capacitor Subcommittee
Monday, January 9, 2023
Meeting Name | Chair | Start Time | End Time | Meeting Room |
NEMA CP8 Section (Members Only) | Vincent Deslauriers | 9:00 AM | 12:00 PM | Acosta |
Series Capacitor WG | Biswajit Singh | 1:30 PM | 3:30 PM | Acosta |
Capacitor GMD Mitigation TF | Mark McVey | 3:30 PM | 5:00 PM | Acosta |
Tuesday, January 10, 2023
Meeting Name Chair Start Time End Time Meeting Room Shunt Capacitor WG Xuan Wu 9:00 AM 12:00 PM Acosta Low Voltage Shunt Capacitor Application TF Othmane Alaoui 1:30 PM 3:30 PM Acosta Guide for Application & Specification of Harmonic Filter WG Jan Paramalingam 3:30 PM 5:00 PM Acosta
Wednesday, January 11, 2023
Meeting Name | Chair | Start Time | End Time | Meeting Room |
Shunt Capacitor App Guide P1036 WG | William Munn | 9:00 AM | 12:00 PM | Acosta |
Capacitor Subcommittee | Vincent Deslauriers | 2:00 PM | 4:00 PM | Acosta |
Main Committee
Thursday, January 12, 2023
Meeting Name | Chair | Start Time | End Time | Meeting Room |
IEEE PES Transmission & Distribution Administrative Committee (Invite Only)
|
Julio Romero Agüero | 8:00 AM | 11:00 AM | Acosta |
ESMOL Subcommittee
Monday, January 9, 2023
Meeting Name |
Chair |
Start Time |
End Time |
Meeting Room |
ESMOL 1307 Fall Protection Study Group |
Nathan Hefner |
9:30 |
10:30 |
Grand Ballroom 6 |
ESMOL TC 78 Support |
George Gela |
10:30 |
11:00 |
Grand Ballroom 6 |
ESMOL Steering Committee (Private) |
Eriks Surmanis |
11:00 |
13:00 |
Grand Ballroom 6 |
ESMOL 957 IEEE Guide for Cleaning Insulators |
Steve Zubiri |
13:00 |
13:30 |
Grand Ballroom 6 |
ESMOL P1070 – Guide for the Design and Testing of Transmission Modular Restoration Structure Components |
Sam Stonerock |
13:30 |
14:30 |
Grand Ballroom 6 |
ESMOL Draft Paper – Minimum Approach Distance |
Brian Erga |
14:30 |
15:30 |
Grand Ballroom 6 |
ESMOL Live Working Insulator Guide |
John Kuffel |
15:30 |
16:30 |
Grand Ballroom 6 |
Tuesday, January 10, 2023
Meeting Name |
Chair |
Start Time |
End Time |
Meeting Room |
ESMOL Draft Paper – Mechanical Equipment Grounding |
Brian Erga |
9:00 |
9:30 |
Grand Ballroom 6 |
ESMOL 1048 IEEE Guide for Protective Grounding of Power Lines |
Gary Zevenbergen |
9:30 |
11:00 |
Grand Ballroom 6 |
ESMOL 516 IEEE Guide for Maintenance Methods on Energized Power Lines |
Kristine Buchholz |
11:00 |
11:30 |
Grand Ballroom 6 |
ESMOL P1882 Guide for Establishing, Benchmarking and Maintaining a Work Program for Energized Transmission Lines |
Tom Verdecchio |
11:30 |
12:00 |
Grand Ballroom 6 |
ESMOL 1067 IEEE Guide for In-Service Use, Care, Maintenance, and Testing of Conductive Clothing for Use on Voltages up to 765 kV AC and +/-750 kV DC |
Tom Verdecchio |
13:00 |
14:00 |
Grand Ballroom 6 |
ESMOL P2798 Guide for Helicopter Operation Procedures for the Utility Industry |
Tom Verdecchio |
14:00 |
15:00 |
Grand Ballroom 6 |
ESMOL Subcommittee |
Ed Hunt |
15:00 |
17:00 |
Grand Ballroom 6 |
ESMO Conference Committee (Private) |
Eriks Surmanis |
17:00 |
17:30 |
Grand Ballroom 6 |