2020 IEEE PES Joint Technical Committee Meeting IEEE

Agenda

Main Committee

Monday, January 13, 2020
Meeting Name Chair Start Time End Time Meeting Room
Smart Distribution Working Group Sal Martino 8:00am 10:00am Grand Ballroom 4
Microgrid Task Force Sahar Hendabadi 10:00am 12:00pm Grand Ballroom 4
Stray and Contact Voltage Working Group Matt Norwalk 1:00pm 5:00pm Grand Ballroom 4
Tuesday, January 14, 2020
Meeting Name Chair Start Time End Time Meeting Room
Volt/VAR Task Force Mike Simms 8:00am 10:00am Grand Ballroom 4
DER Interconnection Task Force Dan Gabel 8:00am 10:00am Grand Ballroom 7
Distributed Resources Integration Working Group Babak Enayati 10:00am 12:00pm Grand Ballroom 7
Switching and Overcurrent Protection Working Group Fred Friend 1:00pm 3:00pm Grand Ballroom 4
Distribution Reliability Working Group – Part I John McDaniel 3:00pm 5:00pm Grand Ballroom 4
Wednesday, January 15, 2020
Meeting Name Chair Start Time End Time Meeting Room
Distribution Reliability Working Group – Part II John McDaniel 8:00am 11:00am Grand Ballroom 4
Distribution Resiliency Working Group Brett Efaw 11:00am 12:00pm Grand Ballroom 4
Energy Storage Task Force Babak Eneyati 1:00pm 3:00pm Grand Ballroom 4
Distribution Subcommittee Manuel Avendano 3:00pm 5:00pm Grand Ballroom 4

ESMOL

Monday, January 13, 2020
Meeting Name Chair Start Time End Time Meeting Room
ESMOL Steering Committee (Private) Tom Buonincontri 8:00am 9:00am Orlando
ESMOL Draft Paper – Minimum Approach Distance Jim Tomaseski 9:30am 10:00am Orlando
TC 78 Support George Gela 10:00am 11:00am Orlando
ESMOL 957 IEEE Guide for Cleaning Insulators Steve Zubiri 11:00am 12:00pm Orlando
ESMOL 1067 IEEE Guide for In-Service Use, Care, Maintenance, and Testing of Conductive Clothing for Use on Voltages up to 765 kV AC and +/-750 kV DC Tom Verdecchio 1:00pm 3:30pm Orlando
ESMOL 1882 IEEE Draft Guide for Establishing, Benchmarking, and Maintaining a Working Program for Energized Transmission Lines Tom Verdecchio 3:30pm 4:15pm Orlando
ESMOL Draft Paper – Helicopter Work and Qualifications Tom Verdecchio 4:15pm 5:00pm Orlando
Tuesday, January 14, 2020
Meeting Name Chair Start Time End Time Meeting Room
ESMOL 1048 IEEE Guide for Protective Grounding of Power Lines Gary Zevenbergen 9:00am 10:30am Orlando
ESMOL 516 IEEE Guide for Maintenance Methods on Energized Power Lines Kristine Buchholz 10:30am 12:00pm Orlando
ESMOL 1307 IEEE Standard for Fall Protection for Utility Work Ed Hunt 1:00pm 2:00pm Orlando
ESMOL 1071 IEEE Draft Application Guide for an Engineered Restoration Program for Failed Transmission Structures Alan Holloman 2:00pm 2:30pm Orlando
ESMOL 1654 IEEE Guide for RF Protection of Personnel Working in the Vicinity of Wireless Communications Antennas Attached to Electric Power Line Structures Sam Stonerock 2:30pm 3:30pm Orlando
ESMOL Subcommittee Ed Hunt 3:30pm 4:30pm Orlando
Wednesday, January 15, 2020
Meeting Name Chair Start Time End Time Meeting Room
ESMO Conference Committee (Private) Eriks Surmanis 9:00am 11:00am Orlando
ESMOL Steering Committee Follow-up (Private) Tom Buonincontri 11:00am 12:00pm Orlando

HVDC & FACTS Sub Committee

Monday, January 13, 2020
Meeting Name Chair Start Time End Time Meeting Room
Working Group on Dynamic Performance and Modeling of HVDC Systems and Power Electronics for Transmission Systems Kai Strunz and Ram Adapa 2:00pm 4:00pm Main Street 5

Overhead Line Sub Committee

Monday, January 13, 2020
Meeting Name Chair Start Time End Time Meeting Room
IEEE Std C135.90 – Standard for Pole Line Hardware for Overhead Line Construction Teja Rao 8:00am 9:00am St. Johns
IEEE Std 524 TF – Guide to the Installation of Transmission Line Conductors Randy Hopkins 8:00am 9:00am Cleawater
IEEE Std 751 TF – Guide for Wood Structures Used for Overhead Transmission Lines Chris Kasiewicz 9:00am 10:00am St. Johns
IEEE Std 977 TF – Guide to the Installation of Foundations for TL Structures Doug Proctor 9:00am 10:00am Cleawater
OHL Special Sessions – TBD Paul Springer 10:00am 12:00pm Daytona
IEEE Std 1218 TF – Guide for Maintenance of Wood TL Structures Chad Newton 1:00pm 2:30pm St. Johns
HVDC Lines WG Gary Sibilant 1:00pm 2:30pm Daytona
T&D Corrosion Management WG Jon Brasher 2:30pm 4:00pm Daytona
Overhead Line Structural Materials & Hardware WG Jennifer Havel 4:00pm 5:30pm Daytona
Tuesday, January 14, 2020
Meeting Name Chair Start Time End Time Meeting Room
IEEE Std P2746 TF – Guide for AC Interference on Linear Facilities Co-Located Near TLs Rob Schaerer 8:00am 10:00am St. Johns
Design & Construction of Overhead Lines WG Bob Millies 8:00am 10:00am Daytona
IEEE Std 1283 TF – Guide for Determining the Effects of High-Temperature Operation on Conductors, Connectors, and Accessories   10:00am 12:00pm St. Johns
Management of Existing Overhead Transmission Lines WG Andy Stewart 10:00am 12:00pm Daytona
IEEE Std 987 TF – Guide for Application of Composite Insulators Timothy Van Remmen 1:00pm 2:30pm St. Johns
Overhead Conductors & Accessories WG Cody Davis 1:00pm 3:00pm Daytona
IEEE Std C135.100 TF – Standard for Line Hardware for Overhead Line Construction Jennifer Havel 3:00pm 5:00pm St. Johns
OHL Changes to the NESC WG Otto Lynch 3:00pm 5:00pm Daytona
Wednesday, January 15, 2020
Meeting Name Chair Start Time End Time Meeting Room
IEEE Std 539 TF – Guide for Corona and Field Effect Definitions Andrea Helming 8:00am 8:45am St. Johns
Insulator Performance & Applications WG Al Bernstorf 8:00am 10:00am Daytona
IEEE Std 1227 TF – Guide for Measurement of DC Field Strengths Ben Cotts 8:45am 9:30am St. Johns
IEEE Std 1308 TF – Recommended Practice for Instrumentation: Specifications for Magnetic Flux Density and Electric Field Strength Meters   9:30am 10:00am St. Johns
IEEE Std 738 TF – Standard for Calculating the Current-Temperature Relationship of Bare Overhead Conductors Cody Davis/ Paula Traynor 10:00am 12:00pm St. Johns
Corona & Field Effects WG Danna Liebhaber 10:00am 12:00pm Daytona
OHL Subcommittee Paul Springer 1:30pm 3:00pm Daytona
OHL/ESMOL Joint Meeting Paul Springer 3:00pm 5:00pm Daytona
ANSI C29 Committee Arjan Jagtiani 8:00am 12:00pm St. Johns

Power Capacitor Sub Committee

Monday, January 13, 2020
Meeting Name Chair Start Time End Time Meeting Room
TF Capacitor GMD Mitigation Mark McVey 8:00am 10:00am City Terrace 5
Series Capacitor WG Mark McVey 10:00am 12:00pm City Terrace 5
Shunt Capacitor App Guide P1036 WG William Munn 2:00pm 4:00pm City Terrace 5
Tuesday, January 14, 2020
Meeting Name Chair Start Time End Time Meeting Room
Shunt Capacitor WG Mike Hulse 8:00am 12:00pm City Terrace 5
Guide for application & Specification of Harmonic Filter Jan Paramalingam 2:00pm 4:00pm City Terrace 5
Wednesday, January 15, 2020
Meeting Name Chair Start Time End Time Meeting Room
Low voltage shunt capacitor application TF Othmane O. Alaoui 8:00am 10:00am City Terrace 5
Power Capacitor Subcommitte Meeting Richard Sévigny 1:00pm 4:00pm City Terrace 5

Power Quality Sub Committee

Tuesday, January 14, 2020
Meeting Name Chair Start Time End Time Meeting Room
PQ – SCC22 Power Quality Standards Coordination Committee Bill Howe 08:00am 10:00am Grand Ballroom 2
PQ – Power Quality Solutions Working Group WG Dan Sabin 10:00am 11:00am Grand Ballroom 2
PQ – Voltage Sag Indices TF (1564) Francisc Zavoda 1:00pm 2:00pm Grand Ballroom 2
PQ – Transfer of Power Quality Data TF (1159.3) Dan Sabin 2:00pm 3:00pm Grand Ballroom 2
PQ – Monitoring Electric Power Quality WG (1159) Joseph Grappe 3:00pm 4:00pm Grand Ballroom 2
PQ – Voltage Imbalance Paul Ortman 4:00pm 6:00pm Grand Ballroom 2
Wednesday, January 15, 2020
Meeting Name Chair Start Time End Time Meeting Room
PQ – Harmonics WG (519) David Zech 8:00am 9:00am Grand Ballroom 2
PQ – Harmonics Application Guide TF (519.1) Mark Halpin 9:00am 10:00am Grand Ballroom 2
PQ – Voltage Quality WG (1250) Nick Zagrodnik 10:00am 11:00am Grand Ballroom 2
PQ – Flicker TF (1453) Harish Sharma 1:00pm 3:00pm Grand Ballroom 2
PQ – Power Quality Subcommittee Matthew Norwalk 3:00pm 5:00pm Grand Ballroom 2